Máte už Office 2000?

 

Máte už office 2000? Ne? Tak ještě chvíli počkejte! Po dlouhém a napjatém očekávání byla konečně zveřejněna beta verze MS Office 2001, přinášíme vám proto nejčerstvější zkušenosti z testování. Když se bedna s produktem konečně objevila na mém stole, nejdříve jsem kolem ní jen chodil a vytouženě jí pozoroval, abych si dostatečně vychutnal okamžik deflorace. Asi po třech dnech jsem se pustil do rozbalování. Už na změněné technologii balení produktu je znát, že Microsoft reaguje na připomínky uživatelů - mnoho zákazníků si totiž stěžovalo, že produkt, který si zakoupili, je porouchaný, proto Microsoft počínaje Office 2001 začíná balit svůj software do masívních dřevěných beden, aby zabránil dalším poruchám při přepravě. Po vypáčení víka, které bylo označeno jako horní slovíčkem UP, se na mne vyhrnul celý obsah bedny a navrch zůstal ležet leták nadepsaný ERRATA, na němž jsem si mohl přečíst upozornění, že slovíčko UP na dolním víku znamená, že je třeba bednu obrátit UP, tedy nahoru. Zasmál jsem se své hlouposti a začal se probírat obsahem bedny.

Microsoft věru zužitkoval celý metr krychlový bedny beze zbytku. Největší prostor zabírají manuály. To je velmi důležité, protože to je jedna z věcí, na kterou si zákazníci dlouho stěžují, že ne vždy jsou s produktem dodány manuály pro užívání a administraci. Nyní tedy mohou šťouralové zmlknout a začíst se do haldy informací. Ve snaze vyhovět opravdu všem distribuuje Microsoft všechny vyráběné jazykové mutace dokumentace najednou, takže např. v prvním balíku můžete najít nejen anglický "Get Started" a pochopitelně český "Vezmi Startér", ale i třeba ruský "Pajďom malčiki", německý "Schnell und Schluss", italský "Presto presto" či třeba maďarský "Nem pösërse".

Bravo, pane Gatesi, opět krok kupředu! Výběr literatury je opravdu rozsáhlý, mě osobně mezi více než třiceti tituly (mezi nimiž jsem mimochodem zahlédl annoncovaný bonus - knihu " Bill Gates laying, sleeping" z edice "About our Father") v téměř sedmdesáti jazycích nejvíce zaujala příručka "Administrace Office 2001", která velmi podrobně popisuje práci s programem OffAdmin, určeným k integrované lokální či síťové instalaci a správě Office 2001. Tento vpravdě geniální nástroj umí spravovat i instalace kdekoli na NetBIOS nebo TCI/IP síti, přidávat komponenty, které klientský počítač od OffAdmina dostane prostřednictvím přenosového protokolu M-FTP (tedy Microsoft Full Traffic Protocol), který, jak se můžeme dočíst, nejenže umí tzv "Resume", to jest navázat na přerušený přenos, ale používá též Microsoft technologii "Predict Ahead", která dramaticky urychluje přenos tak, že se snaží podle přijatých dat uhádnout, jaká data budou následovat a teprve pokud se přijatá data liší od předpokládaných, jsou v cílovém souboru přepsána. Zatím je třeba na tento protokol ze série MS-WorldWideStandard hledět s pochopením, protože je to ještě velmi mladá technologie a tudíž je M-FTP i na lince 2 MBity zhruba pětkrát pomalejší, než FTP na lince 400 KBity. Nejdůležitější však je - jak všichni dobře víme - ta první vlaštovka.

Jen vyjmenování všeho, co program OffAdmin vlastně umí, dramaticky přesahuje prostor, věnovaný této stati, omezím se tedy jen na konstatování, že OffAdmin bude dozajista velmi užitečným pomocníkem všem administratorům. Ptáte-li se, proč píši "bude" a nikoli "je", je to proto, že v době vydání nebyl ještě zařazen do distribuce, ale Microsoft slíbil, že hned, jak ho programátoři napíší, bude k dispozici.

Takže, připravte si svých 120 tisíc Kč a hurá do obchodu!


Vtipné texty - úvod   © 2004-2014 Emo